Kompozit demirler, sıradan demir ile yapılan betonarme yapılarda oluşan bozulmalarda ve sıradan demirin gereksinimleri karşılayamayacağı durumlarda kullanılır. Paslanmaz inşaat demirine düşük maliyetli bir alternatif olarak kullanılır. Kompozit demirlerin kullanılması pahalı olan paslanmaz çelik inşaat demiri ile karşılaştırıldığında betonarme maliyetlerini önemli ölçüde düşürür. Örnek olarak endüstriyel çalışan, güç üreten cihazların olduğu veya betonarme yapı ile teması bulunan transformatörler çelik inşaat demirlerinin kullanıldığı alanlarda endüksiyona neden olur. Bu korozyonu hızlandıdır ve tüm yapının direncini kırar. Kompozit inşaat demirleri ise iletken değildir ve elektrik cihazlarının yanında herhangi bir etki yaratmaz. Çelik demirler aynı zamanda elektronik cihazların çalışması üzerinde olumsuz etkileri olduğu için manyetik olmayan kompozit demirler daha sağlıklıdır.

Özellikle aşağıdaki yapılar için kompozit fiber donatıların kullanımı önemlidir:

-Güç ve Isıtma istasyonları

-Güç üniteleri

-Büyük fabrikalardaki trafo merkezleri

-Havalimanları

-Uçuş kontrol binaları

-Radar İstasyonları

-Hava trafik kontrol kuleleri

-Test sistemleri ve Laboratuvarlar

-Hastaneler

-Askeri Binalar

Ayrıca bir atık veya atıksu depolama tanklarının bulunduğu yapılarda ve Atıksu arıtma tesislerinde, Kanallarda ve deniz kenarı bölgelerde, deniz suyunun teması olan kıyılarda kullanılması mümkündür.

 

Sert koşullarda EC2 beton dayanımını korumak için pahalı yüzey korumasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sürekli ve maliyetli bir işlemdir ve daha büyük bir sorun olan korozyon riski vardır. Nem, don, CO2(karbondioksit), tuz ve diğer etkenlerden kaynaklanan hasarları önlemek ve yapının ömrünü uzatmak için koruyucu betonun kalınlığını arttırmak için gereklidir fakat Korozyona çok daha dayanıklı olan kompozit çubukların kullanılması yukardaki sorunları ortadan kaldırmaktadır.

-Betonun ekstra bir yüzey koruması gerektirmeden RC yapısının ömrünün uzatılmasını,

-Betonun daha ince atılmasını,(kaplamaların kalınlığını azaltarak)

-Yapıyı tadilat ve onarım çalışmaları yapmaktan kurtarmayı sağlar.